هم افزایی | باورمندی | نوآوری


خاطره ای از مهندس مسعود ظفرنژاد

 

به منظور رعایت شئونات دوستان عزیز گروه فارغ التحصیلان همیاد، برای افرادی که اولین بار در جلسات ماهانه گروه حضور می افتند، فرمی در اختیار آنان قرار می گرفت تا در صورت تمایل نسبت به تکمیل آن و درج در سوابق گروه اقدام شود. این فرمها با لیست اسامی فارغ التحصیلانی که توسط اداره امور فارغ التحصیلان در قبل و بعد از انقلاب در اختیار گروه قرار گرفته بود، مطابقت داده می شد تا احیانا موارد غیر فارغ التحصیل مشخص گردد.

از جمله در یکی از فرمهای دریافتی که توسط دوست بسیار عزیزی به نام آقای مهندس مشیری تکمیل و ارائه شده بود. پس از مطابقت با لیست اسامی فارغ التحصیلان، اسم ایشان یافت نشد. در حالی که بسیاری از دوستان مورد وثوق گروه ایشان را شناسایی و همدوره بودن و فارغ التحصیلی وی را صحه گذارده بودند.

ناگزیر با توسل به اداره فارغ التحصیلان و لطف و عنایت رییس وقت اداره، کلیه پرونده های فارغ التحصیلانی که اسامی آنان با حرف «م» شروع می شد، جستجو و بررسی شد ولی پرونده ای به اسم ایشان وجود نداشت.

با اطمینان از اینکه این شخص دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاه بوده است، سوابق ایشان در قسمت آموزش جستجو گردید و محرز شد که نامبرده فارغ التحصیل بوده و پرونده سوابق تحصیلی ایشان تحویل اداره فارغ التحصیلان شده است. فقدان پرونده و سوابق یک فارغ التحصیل تبدیل به مساله داغی برای اداره امور فارغ التحصیلان گردید و عملکرد مسئولان آن زیر سئوال رفت و کار به ریاست آموزش و ریاست دانشگاه کشیده شد اما همه تلاشها برای یافتن پرونده بی نتیجه ماند.

در جلسه ماه بعد گروه همیاد، گم شدن پرونده آقای مهندس مشیری را با وی در میان گذارده شد و نامبرده با ناراحتی بسیار عنوان کرد که من چند سال پیش قصد ازدواج با دختر خانمی را داشتم که خانواده دختر برای اطمینان خاطر، سوابق مرا از دانشگاه استعلام کرده و پاسخ دریافت کرده بودند که چنین فردی فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت نیست و در نتیجه آن وصلت صورت نگرفت و من متهم به دروغگویی و جعل مدارک دانشگاهی شدم. حال که چنین است من از طریق وزارت علوم و مراجع قضایی برعلیه دانشگاه اقدام می کنم.

با وساطت چند تن از دوستان آقای مهندس مشیری، ایشان پذیرفتند که مدتی پیگیری خود را به تعویق بیاندازند تا تکلیف پرونده توسط مسئولان دانشگاه مشخص شود. حدود یک یا دو هفته بعد بایگان اداره فارغ التحصیلان به نام آقای بلوکات اطلاع داد که پرونده پیدا شد. در مواجهه حضوری نامبرده اظهار داشت که بعد از مشخص شدن گم شدن پرونده چون مسئول مستقیم بایگانی ایشان بوده و بیش از بقیه زیر سئوال رفته تا مدتها خواب و خوراک نداشته است ولی هر چه تلاش کرده نتوانسته اثری از پرونده بیابد تا اینکه به فکرش می رسد که کلیه چند هزار پرونده موجود در اداره فارغ التحصیلان را بیرون کشیده و بررسی کند تا شاید پرونده گم شده اشتباها لای پرونده دیگری قرار گرفته باشد اما بررسی تمام پرونده های بایگانی اداره نیز بی ثمر بود و همه پرونده ها درست و کامل بودند.

یکی دو روز بعد گویا یک نفر از افراد آموزش به آقای بلوکات مراجعه و به اشتباه می پرسد که بالاخره این پرونده آقای «شیری» پیدا نشد ؟ با شنیدن نام شیری، آقای بلوکات که درمانده و مستاصل شده بود جرقه ای در ذهنش می زند و زونکنهای حرف «ش» را بیرون می کشد و با تعجب پرونده آقای مهندس مشیری را که روی پرونده با ماژیک نام ایشان «شیری» نوشته شده بود، پیدا می کند.

نتیجه این اتفاق آن شد که سیستم بایگانی اداره فارغ التحصیلان از روی بایگانی بر حسب اسامی افراد تغییر پیدا کرد و تبدیل به سیستم شماره گذاری گردید و در عین حال قصد وصلت اولی آقای مهندس مشیری هم با یک پاسخ نادرست به استعلام خانواده دختر منتفی و نسبتهای ناروایی به ایشان داده شد.

 

مهندس مسعود ظفرنژاد
مسئول سابق گروه فارغ التحصیلان همیاد دانشگاه علم صنعت ایران
دانش آموخته 1354 رشته مهندسی الکتروتکنیک
شماره دانشجویی 48240003

 

عکس ها و خاطرات دوران دانشجویی در علم و صنعت را جهت انتشار در سایت و صفحات اجتماعی انجمن، به شناسه تلگرامی alumniIUST_ir@ یا پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدارسال نمایید. لطفا برای عکس های خود شرح لازم را انتخاب نمایید.


جریان سازی | پرورش جوانان | ارتباطات مستمر