هم افزایی | باورمندی | نوآوری


در سومین نشست انتقال تجربه، مهندس سید علیرضا شجاعی، نایب رییس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران، با تاکید بر اهمیت یادگیری شاگردی کردن، مسیر پر پیچ و خم تحصیلی و کاری خود را تشریح و به بازخوانی گذشته، حال و آینده یک مهندس صنایع پرداخت.

به گزارش روابط عمومی انجمن دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران به نقل از دانشکده مهندس صنایع، خلاصه ای از تجربه های بازگو شده و نکات آموزنده دانش آموخته مهندسی صنایع آن دانشگاه در ادامه می آید.

 

پرورش پرسشگری از کودکی

دانش آموز دبیرستان علوی در سال های 68 تا 72 با بیان اینکه در طی دوران زندگی، انسان، از نظر دانش و اتفاقات زندگی تغییر می کند، گفت: نقش پدر و مادر و خانواده در پرورش کودکان بسیار اهمیت دارد. والدین باید ذهن کودک را پرسشگر پرورش دهند.

وی گفت: تکنیک "چرا" از کودکان گرفته شده است یعنی آنقدر سوال بپرسیم تا به ریشه مساله برسیم و باید این موضوع در کودکان تقویت گردد.

شجاعی که مدرس نوآوری نظام یافته (TRIZ)بوده و دست یابی و انتقال دانش فنی آن به ایران نقش آفرین بوده است، یادآور می شود: در روسیه یادگیری TRIZ از کودکی تا دانشگاه وجود دارد تا رفع و کاهش اینرسی تفکر را در مراحل مختلف زندگی تقویت شود.

عضو هیات مدیره و دبیر انجمن دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران دوره ابتدای خود را با شارگردی در کلاس استاد نیرزاده که از طریق داستان و با بازی نقش های مختلف، آموزش می دادند، شروع کرده است به طوری که ضمن یادگیری حروف الفبا، برای نکات اخلاقی و انسانی نیز زمینه سازی می شد.

 

مهارت لازمه اثرگذاری

ورودی سال 72 و 83 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه فردی که می خواهد اثرگذاری داشته باشد، باید یک سری مهارت را در خود تقویت کند، افزود: لازم است مهارت کارگروهی و مشارکت در فعالیت ها را از دوران مدرسه تقویت نموده و در فوق برنامه های مدرسه شرکت کرد و به این باور رسید که با پشتکار و تمرین، در هر رشته ای می توان وارد و موفق شد.

شجاعی دانشجویان مهندسی صنایع را به کنجکاوی نسبت به رشته خود و مطالعه مقاله و کتب های مرتبط ترغیب کرده و خاطرنشان کرد: با جمع بندی نیازهای کشور می توان گفت مهندس صنایع قادر به تامین و برآورده سازی آنها بپردازد.

 

تجربه های دانشجویی زمینه ساز بروز شایستگی

دانش آموخته کارشناسی و ارشد مهندسی صنایع در سال های 78 و 86 تاکید کرد: در هر رشته تحصیلی یا حوزه کاری هستید، باید بتوانید به خوبی از آن دفاع کنید. ضمن باید تعامل با اساتید و دانشجویان سالهای بالاتر را مد نظر داشت.

دارنده نشان مدیر جوان نمونه از جشنواره مدیران جوان با بیان اینکه فعالیت در حوزه های جانبی درسی، بسیار اهمیت دارد و بعدها به عنوان شایستگی در دوره کاری مفید واقع می گردد، تصریح کرد: از عضویت در تیم اجرایی سومین همایش دانشجویی مهندسی صنایع در سال 74، تجربیات خوبی در زمینه برنامه ریزی، سازماندهی، ارتباط با صنعت و ... کسب کرده است.

شجاعی که راه اندازی نشریه سامانه در دانشکده مهندس صنایع مشارکت داشته است، بیان می کند در سال های دانشجویی دو سوال ذهن وی را درگیر کرده بود؛ ما چقدر مهندسی صنایع را بزرگ دیدیم که انتظار داریم دیگران آن را بزرگ ببینند؟ ما برای مهندسی صنایع چه کرده ایم که توقع داریم دیگران برای آن کاری کنند؟

بنابر این پاسخ این پرسش ها منجر به تاسیس کانون مهندسین صنایع شد و فعالیت های متعددی را در این زمینه انجام داده تا بحث مهندسی صنایع بهبود یابد و کارهای گروهی متعددی با همکاری دانشگاه ها صورت گرفت.

 

کار خوب ابزار تبلیغات

دانشجوی نمونه سال 75 دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران در بیان درس آموخته هایش از دوران کارآموزی گفت: کار خوب در یک جا، منجر به جذب انسان در کار دیگری شود

بنابر این گزارش، وی کارآموزی خود را در شرکت ایران بوستر گذرانده که تجربه خوبی برایش بود به نحوی با مباحث ایزو و از جمله مستندسازی در این دوره آشنا شد و خروجی کارآموزی ایشان یک مقاله در مورد ردیابی محصول شد.

پایان نامه کارشناسی وی طراحی و امکان سنجی ساخت تخته های دوار بوده است و برای جشن فارغ التحصیلی کتاب "انگار همین دیروز بود" را تهیه کرده که هنوز در دانشگاه موجود است که کتاب ماندگاری شد. فیلمی نیز ویژه ورودی های 72 با همین نام با همکاری چندتن از هم دوره ای ها ساخته می شود.

 

سربازی؛ فرصت نه تهدید

دانشجوی دکتری مدیریت راهبردی در مورد برخورد با چالش دوران خدمت سربازی می گوید: علاقمند به سربازی رفتن بوده و در مدت خدمت مقدس سربازی موارد مختلفی را تجربه کرده که از آنها به نیکی یاد می کند. ضمن اینکه به خاطر موارد آموزشی و فعالیت ها در دوره سربازی، مورد تقدیر گرفته است.

شجاعی افزود: هر تجربه ای را هر جا نمی توان انجام داد ولی از تجربه سربازی می توان در هر جای زندگی استفاده نمود.

وی که نخستین دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران بوده است خاطرنشان می کند: کار تیمی زیبایی در آن زمان انجام گرفت و اساتید برجسته ای به انجمن هویت و اعتبار دادند و دکتر محمدعلی شفیعا جزء موارد اعتبار افزا در این انجمن بودند.

بعد از این تجربه موفق، شجاعی وارد بخش خصوصی می شود. همکاری با تعدادی از دانش آموختگان مهندسی صنایع دانشگاه شریف در راه اندازی مرکز پژوهشی صنعتی آریانا و بر عهده گرفنن مدیریت روابط عمومی مرکز از آن جمله بوده است. وی سپس در راه اندازی موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران را با محوریت مرحوم دکتر محدسلیمی در حوزه نوآوری و بهره وری و مهندسی ارزش و TRIZ مشارکت می کند.

 

مطالعه تاریخ اجتماعی

عضو اسبق هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تاکید بر اینکه باید درک و تحلیل خود را تقویت نمود و مطالعه پیشینه برخی افراد موفق، بسیار تاثیر گذار است. از مهندس محسن خلیلی و دکتر رضا نیازمند نام بردند که پایه های تشکل ها و صنعت ایران را بنا نهاده اند و توصیه کردند که از افراد بزرگ، درس یاد بگیرید

شجاعی آموخته خود از دکتر شفیعا اینگونه بیان کردند: یک مهندس صنایع خوب کسی است که خوب از مسائل پیرامون نکته برداری و یادداشت برداری کرده و خروجی مناسبی برداشت کند. 

 

حفظ و توسعه ارتباط با دانشگاه

وی با خاطرنشان کردن اینکه حفظ ارتباط با دانشگاه بسیار ارزشمند است و باید سعی شود که آنرا ادامه داد، سال های 84 تا 92 را اینگونه تشریح می کند: سال 84 وارد سازمان گسترش شدم دو سال در آن سازمان در حوزه منابع انسانی بودم. در طی آن با روش های ارزیابی مدیران (کانون های ارزیابی و توسعه) و طرح مدیران آینده آشنا شدم. در این مدت پیشنهادهای متعددی را از سازمانهای مختلف داشته تا در نهایت به درخواست دکتر مهدی غضنفری وارد سازمان توسعه تجارت ایران شدم

وی افزود: ابتدا رئیس گروه مشاوران جوان و سپس مسوول روابط عمومی آن سازمان شدم. در هر روز اخبار سازمان را باید اعلام نموده و این کار باعث شد که مطالب زیادی خوانده و از این رو تحلیل گر شوم.

معاون سابق برنامه ریزی و نخستین سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت از دکتر مهدی غضنفری به نیکی و به عنوان یک استاد با اخلاق و دارای سعه صدر بالا یاد می کند و وی را در رشد علمی و تجربی خود بسیار موثر می داند.

وی ادامه می دهد: دکتر غضنفری بر برخی افراد که پتانسیل رشد داشتند تمرکز داشتند و باعث پیشرفت آنها می شدند و بر بینش بالای ایشان نقش مهمی داشتند.

برگزاری سلسله همایش های هم افزایی صنعت و تجارت از جمله برنامه های شجاعی در سازمان توسعه تجارت ایران بوده است که شمار آنها از 30 فراتر رفت و برای وی عنوان مشاور جوان نمونه وزارت بازرگانی و رتبه اول ادارات کل سازمان توسعه تجارت را به ارمغان داشت.

 

ایجاد تعادل میان کار وزندگی

شجاعی تاکید می کند که بر اساس درس آموخته هایش از دکتر شفیعا باید بین کار و زندگی تعادل ایجاد کرد و متذکر می شود که نتوانسته است از این نصیحت در برخی مقاطع زندگی، استفاده کند.

گفتنی است این نشست در حضور برخی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران جریان داشت و دکتر محمد شفیعا، عضو هیات علمی آن دانشگاه در تکمیل توصیه خود عنوان کرد: فرزندت را برای زمان آینده تربیت کن نه برای خواسته هایت و زمان حالو این روش واقعا روش موثری است.

مشاور وزیر و نخستین سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت، خطاب به دانشجویان تاکید می کند مهندس صنایع در همه جا می تواند نقش آفرینی کند و بر آن از گفته های ارزشمند دکتر غضنفری وام گرفته و می گوید: یک خبر معادل چند انبار کالاست زیرا جریان خبری بر افکار عمومی بسیار تاثیر گذار است.

شجاعی افزود: راه اندازی رادیو تجارت خیلی تجربه موثری بود و ایشان فایل تلفن ها را گوش می داد و به نیاز ذینفعان توجه می کرد.

سومین نشست انتقال تجربه

 

نکات طلایی

شجاعی که در طی سال های 84 تا 92 مسوولیت های متعددی را در کارنامه دارد و تلاش کرده تا همواره بهترین باشد و تقدیرنامه های بسیاری دریافت کرده است، خاطرنشان می کند: باید مهارت چند بعدی را تقویت نمود و ارتباط مسائل را با هم به خوبی تحلیل کرد.

لازم به ذکر است از سال 92، مهندس شجاعی همزمان با قبولی در مقطع دکترای مدیریت راهبردی دانشگاه دفاع ملی از تمام سمت ها و مسئولیت های اجرایی استعفا کرده و به کار مشاوره و تدریس و دبیری انجمن مهندسی صنایع ایران مشغول به فعالیت است.

در ادامه به برخی نکات طلایی که از مهندس علیرضا شجاعی می توانیم بیاموزیم، اشاره می شود.

 

 • تا زمانیکه سازمان برای ما یادگیری ایجاد می کند و شما به سازمان چیزی یاد می دهید، باید در یک سازمان ماند.
 • واژه "شاگردی کردن" را یاد بگیرید و سعی کنید یک شاگرد واقعی باشید.
 • پیگیر باشید که کارتان کپی شود زیرا نشان می دهد کیفیت کارتان بالاست و شما را ترغیب به نوآوری می کند.
 • مهارت های مهندسی صنایع شامل
  • مهارت ادراکی (تجزیه و تحلیل مسائل/ چند جانبه نگری/ دیدگاه راهبردی/ خلاقیت و نوآوری)
  • مهارت توسعه ارتباط با دیگران و شناخت و ارتباط با ذینفعان
  • داشتن شم تجاری
  • قدرت رهبری
  • توانایی مدیریت افراد
  • بگارگیری کار تیمی
 • بهره گیری از دوره دانشجویی و فرصت خوبی برای کسب تجربه و یادگیری
 • با اعتقاد و علاقه کار کنید.
 • اعتمادسازی بسیار اهمیت دارد. (کتاب اخلاق حرفه ای دکتر قراملکی را مطالعه کنید.)
 • سعی کنید پیش بینی پذیر باشید در غیر اینصورت آدم ها به شما اعتماد نمی کنند.
 • با تشکل تخصصی رشته خود و انجمن دانش آموختگان دانشگاه خود در ارتباط باشید.
 • درس آموخته از دکتر شفیعا: همیشه منتظر غیر منتظره ها باشید.

 

وی در پایان یادآور شد که احساس خوشبختی دارند اما هنوز پازل زندگی شان را کامل نمی دانند.

در انتهای این گزارش یادآوری این نکته از دکتر محمدعلی شفیعا ضروری است: اگر از کسی چیزی طلب می کنی، قبل از آن حتما چیزی که نیاز او است، به او ارائه کن.

گفتنی است برگزاری سلسله نشست های انتقال تجربه را دفتر فرهنگی دانشکده صنایع با همکاری نشریه سامانه نو دانشگاه علم و صنعت ایران برعهده داشته و تاکنون 4 نشست برگزار شده است.

گزارش پیش رو توسط مریم جوکار، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره وری دانشگاه علم و صنعت ایران تهیه و تدوین شده است.

سلسله نشست های انتقال تجربه


جریان سازی | پرورش جوانان | ارتباطات مستمر