هم افزایی | باورمندی | نوآوری


نشست مطبوعاتی رییس دانشگاه پیش از ظهر دیروز، سیزدهم تیرماه 1395 در سالن نشست های حوزه ریاست برگزار شد.

در این نشست، دکتر برخورداری (ریس دانشگاه)، دکتر شریعت (معاون فرهنگی و اجتماعی) و دکتر شاه حسینی(مدیر همکاریهای علمی و بین المللی) به سوالات خبرنگان در زمینه های رتبه دانشگاه در نظامهای رتبه بندی جهانی، برنامه های دانشگاه برای سال تحصیلی آینده، برنامه راهبردی، طرح های کلان ملی، بازدیدهای علمی دانشجویان و... پاسخ دادند.

در ابتدای نشست مطبوعاتی، دکتر شاه حسینی درباره اعلام اخیر رتبه بندی دانشگاههای آسیایی از سوی موسسه تایمز با اشاره به صعود دوازده پله ای دانشگاه علم و صنعت ایران، توضیحاتی ارایه کرد و گفت: این دانشگاه در سال 2015 میلادی در رتبه 69 آسیا قرار گرفت و در آن سال(سال گذشته)، سه دانشگاه از ایران در بین دانشگاههای برتر آسیا جای گرفتند. در حدود سه هفته گذشته، رده بندی آسیایی مجددا از سوی تایمز اعلام شده که دانشگاه علم و صنعت ایران از رده 69 به 57 صعود کرد و رده دوم دانشگاههای ایران در آسیا را به خود اختصاص داد.

 مدیر همکاریهای علمی و بین المللی دانشگاه همچنین گفت: این دانشگاه در رتبه بندی جهانی 2016-2015 موسسه تایمز در بین 800 دانشگاه برتر جهان، با کسب رتبه 475 جهانی، به رتبه نخست دانشگاههای کشوردست یافت. وی افزود در این بررسی 20 هزار دانشگاه در پنج شاخص عملکردی شامل آموزش، پژوهش، ارجاعات، وجهه بین المللی (دانشجو و استاد بین‌المللی و همکاری بین المللی) و درآمدهای صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفته اند که شاخص امتیازآور دانشگاه علم و صنعت ایران، میزان ارجاعات بوده است به گونه ای که در سال 2016-2015، رتبه یک کشور در تعداد ارجاعات را داشته ایم. وی همچنین اظهار داشت: هفت نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه در حوزه‌های مهندسی شیمی، مکانیک، عمران و ریاضی در زمره یک درصد برتر دانشمندان جهان در استنادات قرار گرفته‌اند.

در ادمه نشست، دکتر برخورداری به سوال خبرنگاری درباره تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه چنین پاسخ داد: تجاری سازی نتایج تحقیقات و پژوهش دانشگاهها اخیرا مورد توجه همه دانشگاههای بزرگ کشور است. زمانی کشور به سمت پژوهش رفت و دستاورد آن در قالب مقالات، در قفسه ها می ماند. اکنون کشور به این فکر افتاده که خط مقدم دانشگاه، تبدیل نتایج تحقیقات به فناوری و تولید است. در این زمینه نیز بحث مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان مطرح است که به دنبال تجاری سازی پژوهش هستند.

رییس دانشگاه در مورد برنامه های بین المللی سازی دانشگاه گفت: در امر بین المللی شدن با دانشگاههای مختلف دنیا ارتباط برقرار کردیم. با کشور عراق، تفاهم نامه امضا کردیم که تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه های عراق اینجا دکترا بگیرند. همچنین توافق کردیم شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق را تاسیس کنیم که در حال مذاکره و مکاتبه هستیم. قرار شده امکانات را انها فراهم کنند که فعلا ساختمان دانشگاه تامین شده است. باید مجوزهای لازم را بگیریم تا کار عملیاتی خود را شروع کنیم.

وی همچنین توضیح داد: بین دانشگاه ما و دانشگاههای آلمان هم ارتباطاتی برقرار شده و خوشبختانه ارتباط خوبی ایجاد شده است به شکلی که دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان رابط دانشگاههای ایران و آلمان انتخاب شده است.

رییس دانشگاه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص برنامه های دانشگاه برای جذب دانشجویان خارجی گفت: فعلا 69 دانشجوی خارجی از عراق، سوریه، ترکیه و برخی کشورهای عربی دیگر داریم ولی این مقدار، کافی نیست و در برنامه راهبردی پنج ساله دانشگاه پیش بینی شده این عدد به 300 نفر برسد. وی گفت: در حال حاضر از کشور عراق تعدادی از دانشجویان را بورسیه کرده ایم و همچنین برای دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی و دکتری بورسیه شده خارجی پیش بینی شده برای صرفه جویی در وقت بعضی از دوره های تحصیلات تکمیلی را به زبان انگلیسی برگزار کنیم.

دکتر برخورداری در مورد خبر خلاف واقع مندرج در برخی خبرگزاریها مبنی بر برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی در این دانشگاه گفت: ما هیچ بحث غیر صادقانه‌ای نداریم و دلیلی برای این کار نیست، زیرا چیزی برای پنهان کردن نداریم. مدت‌هاست که هیچ اردوی مختلطی برگزار نکرده ایم. وی گفت: ما یک سری علمی داریم که آموزشی است. مثلا استاد، دانشجویان خود را به صورت کلاسی به بازدید از یک مرکز صنعتی می‌برد. این دیگر اردو نیست و اساسا بازدید های علمی در ضوابط و آیین نامه ها نیز از شمول اردوها خارج شده اند. ما علاوه بر اینکه بازدیدهای علمی جزو اردوها نبوده، گفته ایم اینها باید کنترل شود و اگرچه کار آموزشی یا پژوهشی است، باز در معاونت فرهنگی کمیته ای تعیین شده که در آن یک نفر ازدفتر نهاد نمایندگی رهبری، نماینده معاونت فرهنگی و چند تن دیگر وجود دارند. بازدیدها نیز علاوه بر استاد، با همراهی یک ناظر برگزار می شود ولی اگر قرار است بازدیدهای آموزشی و پژوهشی انجام نشود از سوی مراجع قانونی به ما ابلاغ کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتشار عکس هایی در فضای مجازی درخصوص برگزاری اردوهای مختلط و انتساب آن به دانشگاه علم و صنعت گفت:‌ به نظر من کار درستی نیست که برویم عکس های افراد را برداریم و منتشر کنیم تازه بخواهیم به این صورت امر به معروف و نهی از منکر کنیم! درخصوص عکس ها نیز باید بیان شود که کجا و چه زمانی بوده است، ضمن آنکه عکس سندیت ندارد. علاوه بر این، اگر قرار به امر به معروف و نهی از منکر باشد، باید به نهادهای قانونی اعلام شود نه رسانه‌ها. وی تصریح کرد: هر کس موردی دید که فکر می کند منکر است به وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و هر مرجع قانونی اعلام کند که در دانشگاه علم و صنعت ایران چنین اردوهایی برگزار می شود. وزارت علوم موظف است رسیدگی کند و اگر خلاف کردیم، جلوگیری کند و لذا اینکه بر اساس گفته افراد، در رسانه ها بنویسیم دانشگاه علم و صنعت اردوی مختلط برگزار می کند و این هم عکس، به نظر من اصلا روش درستی نیست.

در همین رابطه، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز با ابراز امیدواری اینکه ماه مبارک رمضان، فرصتی باشد برای آنکه به آنچه دین بیان کرده، عامل باشیم؛ از حاشیه سازی برخی رسانه ها با عنوان برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی در این دانشگاه گله کرد و گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، چقدر مناسب است در همه امور وقتی می خواهیم افراد را دعوت کنیم و جذب دلها داشته باشیم، مستدل و بر مبنای واقعیت صحبت کنیم. وی افزود: دوستانی که این نامه ها را نوشتند دغدغه ای داشتند که دغدغه ارزشمندی است ولی نکته اش این است که سفرهای آموزشی و پژوهشی به صراحت از شمول آیین نامه برگزاری اردوهای دانشجویی خارج است.

دکتر شریعت گفت: وقتی در دانشکده معماری و شهرسازی دروسی مثل روستا هست، استاد مجبور است همراه دانشجویان سفری داشته باشد. اگر مانند بعضی دانشگاهها تعداد دانشجویان دختر و پسر به حدی است که می توانند بازدید یا سفر را مستقل انجام دهند، بنای ما هم همین است. اگر چنین نیست و تعداد محدود است، دو امکان وجود دارد: یا سفری صورت نگیرد یا اگر صورت می پذیرد، تمام تلاش دانشگاه این است که بتوانیم اصول و ارزشهایی که معتقد هستیم را تا سر حد امکان، رعایت کنیم.  

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: به دوستان بارها گفته بودیم اگر مصداقی وجود دارد که تخلف صورت گرفته، کاملا استقبال می کنیم چون دانشگاه که نسبت به این مسایل بی تفاوت نخواهد بود. وی تاکید کرد: تصاویری نگران کننده در برخی سایت ها همراه با تعبیر برگزاری اردوی مختلط در علم و صنعت منتشر شده، که اصلا عکس ما نیست و در برنامه های ما صورت نگرفته است. حتی اشاره نمی شود که عکس، تزئینی است. آیا این شیوه درستی است؟

دکتر شریعت ادعای برخی رسانه ها را در خصوص مخالفت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری این دانشگاه با برگزاری بازدیدهای علمی را تکذیب کرد و گفت: اصلا چنین حالتی وجود ندارد که نهاد رهبری گفته باشد چنین اردو یا سفری برگزار نشود و دانشگاه برگزار کرده باشد، بحث سر این بوده که چگونه می توان آن را بهتر برگزار کرد.

وی با توضیح روند نظارت دانشگاه بر سفرهای علمی دانشجویان به همراه استاد و ناظر، تصریح کرد: دانشگاه، خود را مقید به رعایت اصول و ارزش ها می داند و گفت: خواهشم این است همه کمک کنیم درباره این دغدغه های بسیار ارزشمند که به خوبی و درستی مقام معظم رهبری در رابطه با آن اشاره فرمودند، دچار افراط و تفریط نشویم.

در ادامه جلسه، دکتر برخورداری درباره شرکتهای دانش بنیان وهدف از تشکیل آنها توضیح داد و گفت: دانشگاه از این شرکت ها حمایت می کند و ممکن است فضاهایی در اختیار آنها قرار دهد.

آیین نامه فرصت مطالعاتی داخل، موضوع دیگر بحث ریاست دانشگاه بود. وی گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه همیشه مطرح بوده و راه حل های مختلفی درباره آن اندیشیده شد اما متاسفانه تا به امروز در ارتباط صنعت و دانشگاه آنگونه که باید و شاید، موفق نبودیم. در همین رابطه بحث های زیادی شده که شرکت های دانش بنیان از آن جمله است و به نظر می رسد بهتر جواب می دهد. مورد دیگر، آیین نامه و توافق وزارت صنایع و وزارت علوم است تا اساتید به جای فرصت مطالعاتی خارج از کشور، به مراکز صنعتی بروند و فرصت مطالعاتی بگذرانند. این طرح تاکنون به گونه ای که انتظار می رفت، عملیاتی نشده و باید تشویق و ترغیب کنیم که اساتید بروند.

دکتر برخورداری درباره سوالی مبنی بر میزان موفقیت دانشگاه در جلوگیری از خروج نخبگان از کشور گفت: خروج نخبگان یک سرش به دانشگاه مربوط است و بخش عمده آن به اشتغال و صنعت و اقتصاد و فضاهای خدماتی خارج از دانشگاه مربوط است. وی تاکید کرد: اکنون فرار نخبگان ما، دانشگاهی نیست بلکه برای آینده زندگی شان دغدغه دارند و گفت: در گذشته تحصیلات تکمیلی در کشور کم بود و دانشجو برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفت ولی الان تحصیلات تکمیلی ما کافی است و اگرچه هنوز هم عده ای برای درس خواندن می روند ولی عمدتا نخبگان به دلیل مشکلات اشتغال پس از تحصیل از کشور خارج می شوند. بعضی افراد هم به دلیل توسعه علمی و پیشرفت از کشور می روند، چرا که در برخی کشورها امکانات آموزشی و آزمایشگاهی و تجهیزات، راحت تر در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.

دکتر برخورداری در باره موضوع افزایش بودجه پژوهشی دانشگاهها گفت: این افزایش بودجه فعلا روی کاغذ است و عملی نشده است. این کار بسته به خزانه و امکانات مالی کشور محقق می شود و امیدواریم با تاکیداتی که مقام معظم رهبری داشتند، افزایش داشته باشد ولی باز هم کافی نیست. وی اشاره کرد: آنچه در سال گذشته مصوب بوده حدود 4/. درصد (کمتر از نیم درصد) درآمد عمومی کشور برای تحقیقات صرف شده است در حالی که در کشورهای پیشرفته این عدد3 تا 4 درصد است. سال گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند یک درصد باشد که امیدواریم بدهند ولی همه چیز به شرایط مالی کشور بستگی دارد.

رییس دانشگاه همچنین درباره نسبت بودجه پژوهشی به کل بودجه دانشگاه گفت: هیات امنای دانشگاه در این فاکتور، حساسیت بالایی دارند و به طور کلی دانشگاه ها تلاش دارند 15 درصد از بودجه شان را به پژوهش اختصاص دهند که بودجه تخصیص داده شده ما نیز در همین حدود است. وی توضیح داد: دانشگاه اعتباری دارد که ممکن است در پایان سال، پرداخت نشود. از سویی دانشگاه تعهداتی دارد مانند حقوق پرسنل، پول آب و برق و... که اجتناب ناپذیر است و هزینه هایی است که در اختیار ما نیست نپردازیم. لذا حقیقت تلخ است که اگر چیزی کم بیاید از پژوهش کم می شود. چاره ای هم نیست چون نمی توانیم مثلا آموزش را تعطیل کنیم یا حقوق را نپردازیم. وی گفت: در پایان سال گذشته، 10 درصد از کل اعتبار دانشگاه ما را ندادندکه طبعا بدهیهای ما به سال جاری منتقل شد ولی خوشبختانه 25 درصد سال 95 را پرداخت کرده اند در حالی که سال گذشته این زمان، حدود 22 درصد پرداخت شده بودند.

رییس دانشگاه همچنین درباره طرح های کلان ملی و روند پیشرفت آنها در دانشگاه گفت: در مقطعی مسئولان به این نتیجه رسیدند و تصمیم منطقی و برزگی هم بود که بهتر است چند کار پژوهشی صنعتی بزرگ در سطح کشور انجام شود که بانی آن دانشگاه ها باشند. بر این اساس در دانشگاه ما هم چند طرح کلان در زمینه های  خودروی ملی، قطار پر سرعت، امنیت شبکه و پروتزهای عصبی و موتور هواپیمای ۱۵۰ نفره آغاز شد. وی افزود: طرح‌های کلان ملی در ابتدا بودجه خوبی داشت، ولی از سال ۹۴ این بودجه کاهش یافته است. وی تصریح کرد: سازماندهی کارها انجام شده و ارتباطات به خوبی برقرار شده و آماده پیشرفت است ولی پیشرفت طرح ها به تزریق اعتبار بستگی دارد که همه دانشگاه‌ها به دنبال تامین آن هستند.

رییس دانشگاه در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های سال تحصیلی آینده دانشگاه گفت: در دانشگاههای بزرگی مثل علم و صنعت ایران، تمایل چندانی برای افزایش کمی تعداد دانشجویان از طریق راه اندازی برخی رشته و گرایش های موجود در کشور را  نداریم ولی مرتبا روش کارها را رصد و بازنگری می کنیم تا ضمن تسهیل امور، ارتقای کیفی نیز محقق شود که ارزش آن به مراتب بیشتر است. با این وجود، با اولویت در امر آموزش به سمت رشته های میان رشته ای می رویم چنانچه امسال رشته مهندسی بیمارستان را تاسیس کردیم که بین رشته ای معماری، برق، تاسیسات و پزشکی است و درصددیم رشته های خاص که عملکردی باشند را اضافه کنیم و نه رشته های تکراری را.

گفتنی است این نشست مطبوعاتی به دعوت و هماهنگی اداره روابط عمومی دانشگاه برگزار شده بود.


جریان سازی | پرورش جوانان | ارتباطات مستمر