مهندس سیدعلیرضا شجاعی، از راه‌اندازی چهار خوشه صادرات‌گرا و کنسرسیوم صادراتی در کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

سرپرست حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران در دومین روز از جشنواره آب معدنی ایران در شهرکرد در گفتگو با ایرنا افزود: این خوشه‌ها و کنسرسیوم‌های صادراتی با حمایت سازمان توسعه تجارت ایران تشکیل و راه‌اندازی می‌شود و فعالیت آنها در خصوص صادرات محصولات ایرانی است.

به گفته وی، این کنسرسیوم‌ها و خوشه‌های صادرات‌گرا از سوی بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود که خوشه صادرات‌گرای خرما در بوشهر و صنایع سفال همدان از جمله این خوشه‌هاست.

این مسوول در سازمان توسعه تجارت ایران، از ابلاغ مصوبه دولت در زمینه راه‌اندازی خوشه‌های کسب و کار با رویکرد خوشه‌های صادرات‌گرا خبرداد و گفت: هر کدام ازاین خوشه‌ها با تجمیع شرکت‌های تولیدی کوچک پیرامون تولید یک محصول در مناطق مختلف کشور دایر و تسهیلات مطلوبی برای ایجاد خوشه‌های صادرات‌گرا در کشور به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی از واگذاری حجم بالایی از فعالیت‌های این سازمان به بخش خصوصی خبر داد و افزود: این فعالیت‌ها در راستای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار می‌شود و دراین زمینه نیز تفاهم‌نامه‌های خوبی با اتاق بازرگانی ایران و استان‌ها به امضا رسیده است.

شجاعی تصریح کرد: در زمان حاضر اعزام هیات‌های تجاری ایران و برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی کشور را بخش خصوصی برعهده گرفته است.

وی یادآور شد: بانک اطلاعاتی صادرکنندگان کالا در ایران با ثبت هشت هزار صادرکننده در کشور راه‌اندازی و در زمینه معرفی محصولات صادراتی ایران نیز نرم‌افزار Made in Iran دایر شده است که این وب‌سایت نمونه محصولات ایران و شرکت‌های صادراتی و تولیدکنندگان را معرفی خواهد کرد.

به گفته وی، این وب‌سایت و نرم‌افزار اطلاعات تمامی صادرکنندگان را جمع‌آوری و بر روی شبکه جهانی قرار خواهد داد و در آینده نزدیک به سایت ملی در زمینه محصولات صادراتی و صادرکنندگان ایران تبدیل خواهد شد.

وی گفت: سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه بازاریابی و تبلیغات حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد و در این زمینه سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌هایی برای معرفی کالاهای ایران نظیر زعفران ایرانی، فرش ایرانی، خرمای‌ایرانی و پسته ایرانی برای معرفی از شبکه‌های برون‌مرزی در دستورکار دارد.

مهندس سیدعلیرضا شجاعی یادآور شد: در سال 84 صادرات کالا از هشت و نیم میلیارد دلار تعیین‌شده در برنامه چهارم به 11 میلیارد دلار در سال 85 از نه و نیم میلیارد دلار پیش‌بینی شده به شانزده و سه دهم میلیارد دلار و در سال ‪۸۶ از ده و نیم میلیارد دلار پیش‌بینی شده در برنامه به مرز 21 میلیارد دلار رسید و این روند امسال نیز تداوم دارد.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی جزو 40 کشور دنیا و در واردات کالا نیز بین 30 تا 40 کشور دنیاست.

به گزارش ایرنا، جشنواره آب شرب معدنی ایران به مدت دو روز در شهرکرد در روزهای 30 و 31 تیرماه برگزار شد و در آن هشت مقاله از سوی پژوهشگران و استادان دانشگاه‌ها ارائه شد.

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد