پایگاه اطلاع رسانی سیدعلیرضا شجاعی

وزارت بازرگانی در راستای نظام‌بخشی فعالیت‌های سیستماتیک این وزارتخانه به سمت دولت الکترونیکی، با هدف تسهیل در ارائه خدمات به ذی‌نفعان و متقاضیان، اقدام به ایجاد سامانه سهمیه‌بندی کالا کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی بازرگانی ایران (شابا)، سیدعلیرضا شجاعی، سخنگوی وزارت بازرگانی با اعلام این خبر گفت: با اجرای این طرح، سهمیه‌بندی‌ها با سرعت عمل بیشتر و منظم‌تر انجام شده و همچنین قابلیت کنترل و گزارش‌گیری آن افزایش یافته و باعث می‌شود تا نیاز مخاطبان آن به سهولت و با سرعت بیشتری برطرف شود.

وی، مدیریت متقاضیان جهت تحقق هرچه بیشتر عدالت در توزیع را از جمله اهداف این سامانه برشمرد و گفت: نظارت بر گردش وجوه در تمامی سطوح توزیع، شناسایی دقیق متقاضیان کالاهای سهمیه‌ای، سهولت در نحوه پرداخت بها و تحویل کالاها و امکان تهیه گزارشات جامع برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های آتی از دیگر اهداف اجرای این پروژه است.

مشاور وزیر بازرگانی افزود: در سامانه سهمیه‌بندی کالا، ستاد مرکزی با سازمان‌های بازرگانی استان‌ها و ادارات بازرگانی شهرستان‌ها و همچنین با مراکز توزیع و متقاضیان ارتباط دوسویه و موثری برقرار می‌کند.

وی به اقدامات صورت‌گرفته برای اجرای سامانه سهمیه‌بندی کالا اشاره کرد و گفت: طراحی و راه‌اندازی سامانه با دسترسی اینترنتی برای مدیریت توزیع، ثبت‌نام ذی‌نفعان و متقاضیان و نیز ثبت مراکز توزیع در سراسر کشور، انجام سهمیه‌بندی برای تمامی استان‌ها،‌ شهرستان‌ها و متقاضیان، صدور حواله تحویل کالا، پرداخت وجه حواله‌ها از طریق پایانه‌های پرداخت الکترونیکی و تهیه گزارشات مدیریتی در سطح ستاد و استان از اقدمات انجام‌شده در سامانه سهمیه‌بندی کالا است.

گفتنی است اولین بهره‌برداری از پروژه سامانه سهمیه‌بندی کالا با همکاری بانک ملت برای توزیع نذورات ماه محرم سال جاری انجام شد که براساس آخرین آمار تاکنون 59 هزار و 509 متقاضی دریافت سهمیه نذورات این ماه در این سامانه شناسایی و مشخصات آنها ثبت شده‌اند.

بر این اساس، در این سامانه به متقاضیان و هیات‌ها کارت شناسایی داده شده و سهمیه هر یک از آنها مشخص شده تا بر طبق حواله صادر شده بتوانند سهمیه خود را دریافت کنند.

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد